Our Leadership

Our Leadership

2020 Officers:
President:  Jeannette Henrikssen
Vice President:  Jana Aune Deach
Secretary: 
Treasurer: Jennifer Thue

Pastor: Anne Brit Aasland

 

Trustees:
Curtis Aaseng
Bradley Urberg Carlson
Curt Thoreson
Gracia Grindal
Thor Aasland

 

Deacons:
Jason Tang
Ann Slettum
Kim Berg
Eldbjørg Skare
Russ Erickson

 


Trustee Action Committees:


Heating Engineers: Bob Worrall,
John Dalland

Web Master:
Magne Hatlevik

IT Committee:
Network Administrator:
Tom Myers

Software:
Magne Hatlevik

Hardware Management:
Bradley Urberg Carlson,
Jeannette Henrikssen

Kitchen Advisory Committee: Charlotte Breivik, Mary Martin, Sharon Aaseng

Snekkergruppe/Carpenter's Club: John Dalland, Joe Jensen, Einar Johansen, Bob Worrall

 

Deacon Action Committees:
Usher/Altar Guild Coordinators: Deacons

Reader Coordinators: Kari Fosse

Faith Formation Committee: Jeannette Henrikssen,
Erik Pratt, Lynndelle Pratt, Wendi Storhoff, 

Altar Flower Coordinator: Irene Hegge

Public Relations/PR Committee: Cindy Hatlevik, Kaia Knutson, Leslee Lane Hoyum, Ingunn Henrikssen

Music Committee:  William Wangensteen, Jordan Buchholtz, Kari Urberg Carlson, John De Haan

Organ Committee: Berit Aus, Jason Tang, Wendi Storhoff, Gracia Grindal, Darlene Nordos, John De Haan, Jordan Buchholtz

 

 

 

 

 

Representatives and Delegates

ELCA Synod Assembly Delegate: Russ Erickson, Wendi Storhoff

ELCA Synod Assembly Youth Delegate: 

Gustavus Adolphus Representative: Jennifer Thue

Syttende mai Committee:
Jana Aune Deach, Terry Parker

Alle Kvinner Mission Committee: Mary Martin, Charlotte Breivik, 

Tuesday Open House Advisory Committee: Marilyn Sorensen (chair), Beatrice Hole, Darold Johnson,
Michael Edwins, Charlotte Breivik, Mary Jo Thorsheim, Robert Torkelsen,, Ray Olson, Betty Strand, Carol Tranby, Dick Lundgren, Sherry Johnson

Norwegian Language and Cultural Program Committee:Jennifer Thue (Chair), Krista Schweppe (Administrator) Cindy Hatlevik, Jeannette Henrikssen, Jorunn Henrikssen, Jason Loewen

2020 Nominating Committee: Kris Grodahl, Anita Kerssen, Peter Storvick
2021 Nominating Committee:  Kari Friel, Solveig Urban, (3rd spot OPEN)

Join Us

 

Sundays

9:00 am English Service

11:00 am Norwegian Service 


We have 18 guests and no members online